Про конфлікт інтересів в ІНФОГРАФІЦІ
«Закон України “Про запобігання корупції” виокремлює два види конфлікту інтересів:
Невід’ємною складовою конфлікту інтересів є службові/представницькі повноваження та вплив (можливість впливу) приватного інтересу на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій під час реалізації таких повноважень.
Приватний інтерес здатний впливати на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, вчинення чи невчинення дій лише під час реалізації дискреційних службових чи представницьких повноважень.
Суперечність полягає в тому, що, з одного боку, в особи наявний приватний інтерес (майновий або немайновий), а з іншого – особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, має виконувати свої службові обов’язки в інтересах держави, територіальної громади, виключаючи можливість будь-якого впливу приватного інтересу.
Закон “Про запобігання корупції” визначає, що певні особи зобов’язані, зокрема, повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів, безпосереднього керівника. У випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі вона повідомляє Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно.
Безпосередній керівник особи або керівник органу, який може звільнити чи ініціювати звільнення працівника з посади протягом двох робочих днів після отримання повідомлення про наявність цього працівника конфлікту інтересів, ухвалює рішення щодо врегулювання конфлікту інтересів, про що повідомляє відповідну особу.
Заходи зовнішнього врегулювання конфлікту інтересів та порядок їх застосування визначені в статтях 29–34 закону “Про запобігання корупції”.
Якщо Національне агентство одержало від особи, яка перебуває на посаді, що не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, повідомлення про наявність у неї конфлікту інтересів, упродовж семи робочих днів роз’яснює такій особі порядок її дій щодо врегулювання конфлікту інтересів».
У разі виникнення сумнівів щодо наявності конфлікту інтересів при виконанні своїх службових обов’язків, рекомендується пройти запропоновані тести, розроблені Національним агентством з питань запобігання корупції:
Також, якщо після проходження відповідних тестів у вас залишилися сумніви щодо наявності конфлікту інтересів, рекомендується звернутися безпосередньо до Національного агентства з питань запобігання корупції для отримання письмових роз’яснень.
Подати запит на роз’яснення, який стосується конфлікту інтересів, можна заповнивши форму електронного звернення (https://nazk.gov.ua/uk/konflikt-interesiv/). До форми можна приєднати фото або скановану копію звернення, написаного від руки.
Також подати запит на роз’яснення можна у письмовому вигляді на поштову адресу НАЗК: м. Київ, бульвар Дружби Народів, 28, 01133. У письмовому зверненні повинні міститися такі ж реквізити, що й в електронному.