Актуальною проблемою залишається поширеність захоплень землі та врожаю, від яких потерпають переважно фермери. Протиправні спроби насильницького заволодіння земельними ділянками чи підроблення правовстановлюючих документів здійснюються за різноманітними злочинними схемами. Ми повинні знати, як їм протидіяти. Усіх без винятку аграріїв турбує питання: як подолати аграрне рейдерство та захистити землю і врожай від конкурентів або шахраїв?

Для ефективного захисту прав фермерів та попередження аграрного рейдерства у минулому році з ініціативи Кабміну та Мінюсту по всій території України були створені тимчасові колегіальні органи – так звані оперативні «антирейдерські» штаби. Так, з метою підвищення рівня правової обізнаності землевласників і землекористувачів щодо способів захисту їх майнових прав та надання у разі їх звернення необхідної правової допомоги дорученням Першого заступника Голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Кужмана О.М. від 17.08.2017 було затверджено склад оперативного штабу області, до якого увійшли представники Дніпропетровської облдержадміністрації, управління юстиції, прокуратури, управлінь СБУ та Національної поліції, Держгеокадастру і агропромислового сектору Дніпропетровщини.

Діяльність оперативного штабу полягає у проведенні інформаційної кампанії з землевласниками та землекористувачами щодо способів захисту та поновлення порушених майнових та корпоративних прав, у тому числі, інформування про можливість звернення до оперативного штабу, а також безпосередньо вжиття відповідних заходів реагування у разі спроб насильницького заволодіння землею чи врожаєм.

Також, задля проведення правопросвітницької роботи з аграріями управлінням юстиції створені мобільні точки доступу до системи безоплатної правової допомоги. У зв’язку з цим, спільно з представниками системи безоплатної вторинної правової допомоги затверджено їх графік роботи. «Мобільні бригади» покликані надавати виїзні консультації аграріям у віддалених районах області з питань захисту речових прав на земельні ділянки, досліджувати причини, які створили передумови незаконного заволодіння землею та врожаєм.

Окрім того, для забезпечення спільної боротьби з аграрним рейдерством та оперативного обміну інформацією встановлено зворотній зв'язок з усіма РДА з метою узгодження порядку співпраці, створення на їх базі «гарячих ліній» для оперативного реагування на спроби протиправного захоплення землі та врожаю, висвітлення інформації про роботу оперативного штабу та мобільних груп.

Загалом оперативні штаби та «мобільні бригади» функціонували по всіх областях України в період посівного сезону та збору врожаю, до кінця листопада 2017 року. За час роботи штабу в Дніпропетровській області консолідованими зусиллями органів публічної влади виключно мирним шляхом було упереджено та локалізовано декілька майнових конфліктів між землевласниками та землекористувачами, зокрема, в Солонянському, Покровському та Магдалинівському районах і порушено відповідні кримінальні провадження.

Позитивні результати роботи оперативного штабу та його необхідність схвалені безпосередньо фермерами, у зв’язку з чим протокольним рішенням Кабінету Міністрів України від 06.12.2017 № 69 доручено вжити заходів до продовження роботи оперативних штабів в рамках роботи регіональних міжвідомчих комісій з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств задля боротьби з рейдерством не тільки в аграрному секторі, а й в економічному – з метою недопущення недружнього поглинання підприємств та юридичного заволодіння корпоративними правами з боку рейдерів.

З квітня аграрії та підприємці знову можуть звернутися до оперативного штабу, який поновив свою роботу у поточному році.

Консолідовані та злагоджені зусилля органів публічної влади та високий рівень правової обізнаності фермерів і підприємців зможуть упередити спроби незаконного заволодіння майном, корпоративними правами і, як наслідок, поновити постраждалу сторону у таких правах.

Спільно з іншими органами влади, місцевого самоврядування та представниками ОТГ обласна юстиція наразі продовжує працювати в напрямку комплексного подолання рейдерства як руйнуючого соціального явища.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux